spot_img
0,00 $

No products in the cart.

JEAN LUC GODARD AWARD NOMINEES 2021

JEAN LUC GODARD AWARD NOMINEES 2021

Category: Amateur Film

NOMINEES

Johnny in Monsterland – The Director’s Cut

Directed By Jonathan F Morrill

United States

Oh Jeff!

Directed By Chris Rourke

United States

The Accomplice

Directed By Shawn Quek

Singapore

Subject: Audition Tape

Directed By Suramya

India

Night of the Jarrawog

Directed By Paddy Malone, Jack Malone

Australia

Viva La Lota

Directed By Jayshree Chander, MD, MPH

United States

Folie D’ Amour

Directed By John Heins

United States

Child as A Boss

Directed By David Joseph Fleshman

United States

Boy in His Thoughts

Directed By David Joseph Fleshman

United States

Hector heat stroke

Directed By MICKE

France

Transition

Directed By Sharique Sarfaraz Siddiqui

India

Johnny in Monsterland – The Director’s Cut

Directed By Jonathan F Morrill

United States

Category: Animated Film

NOMINEES

Garden of Eden

Directed By Marcia Goetsch

United States

On / Off

Directed By Nicolas P. Villarreal

Argentina

The Breath of Life

Directed By Anna Gerasimova

United States

Greta’s lyrics

Directed By Fabio Teriaca

Italy

Mean Kitty Bad Kitty

Directed By William Thinnes

United States

L’Hesitance

Directed By John Jota Leaños, Sean Levon Nash

United States

Welcome Home

Directed By Dana Crypto

United States

Nanakorobi (Seven Falls)

Directed By Glenna Burmer, Gaby Breiter

United States

The Raven’s Word

Directed by William Thinnes

United States

Smithy

Directed By Xi Chen

United Kingdom

WAQT

Directed By Shailesh Acharekar

India

Echo

Directed By Félix Baudouin

France

SCARLET RED

Directed By Toon Loenders

Belgium

Trick or Treat, Alistair Gray

Directed By Lindy Ryan

United States

The Boy and The Mountain

Directed By Santiago Aguilera, Gabriel Monreal

Chile

Thanksgiving Day

Directed By David Joseph Fleshman

United States

Rejection

Directed By David Joseph Fleshman

United States

The Human Beast

Directed By Javier Campo, Lucio Cruces

Spain

Chiù Funk Mo’

Directed By Davide Comelli

Italy

Corona Man (Short Film)

Directed By AKASH SINGH

India

Category: Actor

NOMINEES

Unfaithful Love

Acted By JEK JUMAWAN

Philippines

Bad Men From a Melting Moon

Acted By Brace Evans

United States

The Milk Ogre

Acted by Lu Min

Myanmar

The Colour of Spring

Acted By Jamie Muscato

Canada

Identity Theft

Acted By Ali Ahmed

United States

Pandamonium

Acted By Ryan McNeil

United States

The Confession

Acted By Stephen Drury Phillips

United States

The Beast of Romney Marsh

Acted By Dhvel Patel

United Kingdom

SOME DAY MY  WAY

Acted By DAN HEWITT OWENS

United States

Chhuti

Acted By SUROJIT

India

The Widow

Acted By Steve Bastoni

Australia

Under the Sun

Acted By Sam Puskas, David Puskas

United States

Alexander the Macedonian

Acted By Takis Vogopoulos

Greece

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Acted By Timo Jacobs

Germany

The Sleeping Buddha

Acted By Sourav Chatterjee

India

ADIEU LACAN

Acted By DAVID PATRICK KELLY

United States

MMA COP

Acted By Tamara Rothschild

United Kingdom

Welcome to Murderville

Acted By Ryan McNeil

United States

The Widow

Acted By Joe Petruzzi

Australia

Category: Actress

NOMINEES

Can We Order First?

Acted By Anca Vaida, Maia Kipping

United Kingdom

The Colour of Spring

Acted By Alexa Morden, Claudette Williams

Canada

Day 14

Acted By Mia Tretta

United States

Rendezvous

Acted By Katarina Morhacova

United States

SOME DAY MY  WAY

Acted By CHELSY LEIGH JACKSON

United States

The Widow

Acted By Daniela Farinacci

Australia

Sennai

Acted By Bava Chelladurai

India

I Am A Teacher

Acted By Sherly Devonne Ng

Singapore

ARIA (air)

Acted By Barbara Sirotti

Italy

Long Distance Runaround

Acted By Karima El Badaoui

United States

Detention

Acted By Chloe Caplan

United States

NO PASA NADA

Acted By Dominka A. Barrón

Mexico

The Sleeping Buddha

Acted By Nahida Akhtar

India

Red Girl

Acted By Karen Wetterhahn

United States

All Over Again

Acted By All Over Again

United States

This Case & My Life

Acted By Ana P Braunstein

United States

ADIEU LACAN

Acted By ISMENIA MENDES

United States

The Gatecrasher

Acted By Kimia Khalaj

Iran, Islamic Republic of

Welcome to Murderville

Acted By Maddey Pierson

United States

The Widow

Acted By Daniela Farinacci

Australia

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

NOMINEES

Pinnacle

Cinematographed by Vikram Jeet Singh Parmar

India

I Am A Teacher

Cinematographed by Nurhakim Suhaimi

Singapore

The Visitor

Directed by Sean Kernan

United States

A Journey

Directed by Amritangshu Chakravarty

India

The Sleeping Buddha

Cinematographed by Rahul Manna, Subinoy Dey

India

Penitent

Cinematographed by John O’Regan, Kyle Richardson

United Kingdom

ADIEU LACAN

Cinematographed by Valentina Caniglia

United States

Welcome to Murderville

Cinematographed by Arthur Dobrydnik

United States

CATEGORY: DIRECTOR

NOMINEES

The Colour of Spring

Directed by Paul Andrew Kimball

Canada

Day 14

Directed by Sean Tretta

United States

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

SOME DAY MY WAY

Directed by DAN HEWITT OWENS

United States

The Widow

Directed by Brendan Young

Australia

THE DEVIL'S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

Sunset in Winter

Directed by Kelley Lockman

United States

Weapon Of Choices – The Making Of; kinda sorta, not really, what the f is a pandemic?

Directed by Lawrence Whitener

United States

THE FINAL CODE

Directed by carlo fusco

Italy

I Am A Teacher

Directed by JianHao Tan

Singapore

Anima Sola

Directed by Roberto Jabor

Brazil

The Light Thief

Directed by Eva Daoud

Spain

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Directed by Timo Jacobs

Germany

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United States

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

A Walk in the Shadows

Directed by Kevin Gibson

United States

Welcome to Murderville

Directed by Dina McNeil

United States

The Widow

Directed by Brendan Young

Australia

CATEGORY: FILM SCORE

NOMINEES

Ra’s Metanoia

Scored by Moumistry Chakraborthy

United States

Rendezvous

Scored by Anthony Marsh

United States

The Widow

Scored by Catherine McQuade

Australia

Whirling Desert – Iasi Ensemble

Scored by Iasonas Psarakis, Nikolas Gkinis

Greece

THREE THE MOVIE

Scored by Roberto Salvalaio

Italy

Apophenia

Scored by Erik Deerly

United States

The Breath of Life, Score

Scored by Anna Gerasimova

United States

I Am A Teacher

Scored by Daniel Veerapen

Singapore

You are not Alone

Scored by Gyuli Kambarova

United States

A Test

Scored by Fella Cederbaum

United States

LAST WISH

Scored by Shams Mansoor Ghani

Bangladesh

Glass World Project – Nature & Human

Scored by Raphael Sommer

Switzerland

Penitent

Scored by Lee Groves

United Kingdom

Whistle Blowers

Directed by Antoine Collin

France

Welcome to Murderville

Directed by Dina McNeil

United States

My CarGuitar

Directed by Conny Conrad

Germany

CATEGORY: YOUNG FILMMAKERS

NOMINEES

VIZHIYIN ORAM

Directed by srividhya c mouli

India

The Accomplice

Directed by Shawn Quek

Singapore

A Passing Note

Directed by Anya Warrier

United States

CATEGORY: FEATURE FILM

NOMINEES

The Colour of Spring

Directed by Paul Andrew Kimball

Canada

Charlene

Directed by Hasan Qureshi

Canada

Life in a Puppet

Directed by Rajen Das

India

DIVASWAPNA

Directed by Satish Davara

India

DAARI YAVUDAYYA VAIKUNTAKE

Directed by SIDDU POORNACHANDRA

India

From Where There Is Nothing

Directed by Tylor Myers

United States

The Take Out Move

Directed by Andrew Simonian

United States

The Home

Directed by Rashmi S, Poorna Shri R

India

THE FINAL CODE

Directed by carlo fusco

Italy

Kaunn Con Haii?

Directed by Ashrit Wadhwa

India

DADA LAKHMI

Directed by yashpal sharma

India

Exist, Not Exist: Zero Tolerance For Silence

Directed by Hee chul Kwon

Korea, Republic of

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Directed by Timo Jacobs

Germany

Penitent

Directed by Martin Webster

United Kingdom

The Woman Who Robbed the Stagecoach

Directed by Travis Mills

United States

TRIP TO THE TAX PARADISE – RUMBO AL PARAISO FISCAL

Directed by Antonio Bellido Marín

Spain

Road King

Directed by Randy Kent

India

Whistle Blowers

Directed by Antoine Collin

France

MMA COP

Directerd by Tamara Rothschild

United Kingdom

The Taste of Blood

Directed by Allen Kool

Canada

DIVASWAPNA

Directed by Satish Davara

India

CATEGORY: Film/Video Poster

NOMINEES

Secrets of the Self-Help Illuminati Poster

Poster by Dusty White

United States

Rendezvous Poster

Poster by Alfred Quitevis

United States

The Alliance 2 The Hunt for Breeze

Poster by Robert l Butler Jr

United States

The Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya

Poster by IRINA ZAITSEVA

Russian Federation

Turning Point

Poster by Masoud Ghotbi

United States

Sunset in Winter

Poster by Kelley Lockman

United States

Case 417: Et Daemonium Filius

Poster by Neil A. Ortiz

United States

Legacy of Giants- Poster

Poster by Tiago Mesquita

Belgium

Delta

Poster by Daniel Corey

United States

Bastidas! – Aye Te Veo

Poster by Jenni Otero

United States

Grave (Poster Art)

Poster by Christopher Blake Evernden

Canada

Mayonnaise

Poster by Anaëlle Morf

Switzerland

Official Poster of Nothing in the World

Poster by AKASH SINGH, YOHAN ROSHITHA, JAMSHID MANNIL

India

CATEGORY: Film On Nature

NOMINEES

Uncaught

Directed by Paul Kelly, Shabbir Ghadiali

United States

The Prize

Directed by Freddy Moyano

United States

A Winter's Tale

Directed by Dean Sills, Steve Call

United Kingdom

Connect A Creative Response To Climate Change

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

CATEGORY: Editing

NOMINEES

Starting with fragments

Edited by Janine Dauterich

Germany

Lockdown — Manav Badlega?

Edited by Shatadip Som

India

Choices

Edited by Michael McCallum, Eric Shalayko

United States

The Sleeping Buddha

Edited by Anirban Chakraborty

India

All Over Again

Edited by Joseph McGovern

United States

CATEGORY: Romantic Short

NOMINEES

Michiko/inorinohana

Directed by Ryo Kagawa

Japan

ROMANCE

Directed by Piero Cannata

Italy

Honeymoon

Directed by Anaëlle Morf

Switzerland

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

NOMINEES

Gunga Din

Written by Jessi Thind , Mathieu Larivière

Canada

Alex*

Written by Joachim H. Bottcher

Switzerland

PUT A PRICE ON EMOTION

Written by Giuseppe De Vuono

Italy

DESTINY OF TAR AND FEATHERS

Written by Harold L. Brown

Canada

Loonatoona

Written by Shockadelic

Australia

Monarch

Written by Deborah Kelly

United States

Neo-Noir

Written by Sarkes Yakhnis

United States

Review

Written by Jonathan Zarantonello

United States

The Devil’s Point

Written by Robin Johnston

United Kingdom

FAME & GLORY

Written by Pat Larkin

United States

Lucky Phil

Written by Christopher Swider

United States

Face Painters

Written by Giovanni Sanseviero

United States

MR NOVAK: PART 2

Written by Ian Davies

United Kingdom

SUPERIOR BEING: SHE-WHO-KNOWS

Written by Jaroslaw Gogolin

United Kingdom

The Best Dreamers

Written by Tipu Sultan

United Kingdom

Delta

Written by Daniel Corey

United States

Filterless

Written by ChiCheese Rivera

United States

The Loser’s Club

Written by Jonathan Turner Smith

United States

World War SantaZ

Written by Lawrence Whitener

United States

MALLED

Written by Janna Jones

United States

South of Main Street

Written by Robert Gately

United States

THE LAST STAGE TO NOWHERE

Written by Pat E Larkin

United States

I Don’t Know

Written by Arthur Tiersky

United States

Surviving the Rona Pandemic

Written by Jonathan Bowman, Daniel Noel

United States

Hollow Earth Quest

Written by Kathy Krantz Stewart

United States

Salem and the Witches of Hollow City

Written by Joe Boi

United States

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

NOMINEES

Day 14

Directed by Sean Tretta

United States

Tabernacle 101 Premium

Directed by Colm O’Murchu

Australia

Fujiyama

Directed by Brandy Seymour

United States

Tom and His Zombie Wife

Directed by Kevin Short

United Kingdom

Thousands of Years

Directed by Matt Orefice

United States

SCRIPT

Directed by Pierro Cannata

Italy

Anima Sola

Directed by Roberto Jabor

Brazil

The Light Thief

Directed by Eva Daoud

Spain

Bare Bare Ashi Phire

Directed by Soumya Sen

India

FLORENCE IN BLACK – The Murders of the Monster of Florence

Directed by Gianpaolo Saccomano

Italy

The Shasta Triangle

Directed by Barry W. Levy

United States

Choices

Directed by Michael McCallum

United States

Blue Egg

Directed by Matt Orefice

United States

The Invitation (Die Einladung)

Directed by Thorsten Schade

Germany

NO PASA NADA

Directed by Victoria Naranjos Montoya

Mexico

KANAGAM

Directed by Vishal Kumar

India

The Candidate

Directed by Erkut Altındağ

Turkey

What the Prophets Last Say to Earth

Written by Justin Schumann

United States

SCARLET RED

Directed by toon lenders

Belgium

Ghost Tours (of Québec)

Directed by Anaëlle Morf

Switzerland

Shadow of a Man

Directed by Jack Stevenson

Australia

FEED

Directed by Damon Clindinin, Jennifer Dominguez

United States

Welcome To Murderville

Directed by Dina McNeil

United States

TheVesselSeries: She’s The One

Directed by Rizky Budiyanto

Singapore

DESTINATION MARFA

Directed by Andy Stapp

United States

Can You Hear Me

Directed by Harj Johal

United Kingdom

 CATEGORY: LGBT FILM

NOMINEES

Can We Order First?

Directed by Anca Vaida, Maia Kipping

United Kingdom

MANVEE

Directed by Tanmay Nag

India

THE DEVIL’S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

Celeste

Directed by EDUARDO BUTAKKA

Brazil

The Sleeping Buddha

Directed by Anirban Chakraborty

India

Merce, Season 2

Directed by Tyne Firmin & Charles Sanchez

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

NOMINEES

Black Lives Matter

Directed by Ashna Sharan

United States

Solitude

Directed by Oman Dhas

Singapore

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

Long Distance

Directed by Ashna Sharan

United States

Ed Roman – Tomorrow Is Today

Directed by Ed Roman

Canada

Gaslit or The Incident

Directed by Karen Klami

United States

Q Mommas

Directed by Ashna Sharan

United States

Bangla Bhasha Uchcharito Holey(For The Love of My Mother Tongue)

Directed by Dr. Tanumay Datta

India

Add Mojo!

Directed by Javier Otero

Spain

Kubark

Directed by Stefan Morawietz

Germany

The Craving

Directed by Russell Hopkins

United States

Manhedonia

Directed by Simon Bates

United Kingdom

Turning Point

Directed by Masoud Ghotbi

United States

The Psychic Serum

Directed by Martin Sommerdag

Denmark

The Virus

Directed by Philip Brocklehurst

United Kingdom

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

Three Grumpy Guys

Directed by Burnham Holmes

United States

The Red Chair

Directed by Joydeep Roy Choudhary

India

Perpetual Loop

Directed by Javier Otero

Spain

Shadow Of A Man

Directed by Jack Stevenson

Australia

Ek Chalakti Dagar

Directed by Sumel Brar

India

Anxiety Dream

Directed by Michael Dennis McGeehan

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

NOMINEES

Shoulders

Directed by Joe Laporte, Dave Liehn

United States

RAINBOW

Directed by Katherina Tsirakis

Brazil

Defend With Me

Directed by Ana Saldaña

United States

Hymn To The Soul Serpent (Hymn To Nehebukau)

Directed by Setken Of Melbourne

Australia

Dear John – Kristen Karma feat. Marian Hanna, Mr. ATP

Directed by Ryan Ellis

Canada

Mephis 21 – The Shadows

Directed by Alix Makhloufi

France

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

We’ll Be Alright

Directed by Kyle Jeffrey

United States

Jabberwocky

Directed by Zachary James

United States

The Raven

Directed by Zachary James

United States

You Can’t See Through Me

Directed by Tim Roth

United States

GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)

Directed by Christopher R. Owens, Alyssa Dann (Student)

United States

The Dying Light

Directed by Mr. Corazon

United States

Chernobyl

Directed by Greg Roensch

United States

Roshogulla

Directed by Lucky Hansraj

India

TOST

Directed by Mikhail Gasimov

Russian Federation

An Angel Feather

Directed by Zox

United States

WHO? CARES

Directed by Fella Cederbaum

United States

Unforgettable

Directed by Michael McCallum

United States

L.A.W

Directed by Jijo Sengupta

India

Connect A Creative Response To Climate Change

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

Bastidas! – Aye Te Veo

Directed by Jenni Otero

United States

I Am The Candidate

Directed by Joseph Messer

United States

Chiù Funk Mo’

Directed by Davide Comelli

Italy

CATEGORY: WOMEN’S FILM

NOMINEES

Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya

Directed by IRINA ZAITSEVA

Russian Federation

Cristalina

Directed by Katherina Tsirakis

Brazil

VIZHIYIN ORAM

Directed by Srividhya C Mouli

India

Oklahoma Mon Amour

Directed by Carolina Rueda

United States

ELECTION Twenty Twenty

Directed by Flo Gibbs

United States

After Amal

Directed by Tanni Chaudhuri

United States

TRILOGY

Directed by Silke Abendschein

Germany

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

NO PASA NADA

Directed by Victoria Naranjos Montoya

Mexico

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

MMA COP

Directed by Tamara Rothschild

United Kingdom

Oklahoma Mon Amour

Directed by Carolina Rueda

United States

CATEGORY: One Minute Film

NOMINEES

Once Upon A Theremin (Director's Cut)

Directed by Rob McLean

Canada

Les Coffrets / Premium

Directed by Mark C. Hewitt

United Kingdom

The Treachery of Movies

Directed by Ankit Kadam

India

2022

Directed by John Rees

United Arab Emirates

The Only Asian

Directed by Michael Chan

Canada

Least offensive film ever made

Directed by Aroop Dwivedi

India

Feels Like Peace

Directed by Robert David Duncan

Canada

The Paradox

Directed by Aleksandar Tomovski

Macedonia, the former Yugoslav Republic of

Autumn (short)

Directed by jean-marie villeneuve

France

Sole Mates

Directed by Brooke deRosa

United States

UNCOUNTED

Directed by Carlos Andres Reyes

Colombia

CATEGORY: Perfoming Arts

NOMINEES

Anachronism

Directed by Evi Tzortzi

Greece

Whirling Desert – Iasi Ensemble

Directed by Iasonas Psarakis, Nikolas Gkinis

Greece

The Protocol

Directed by Avatâra Ayuso

United Kingdom

Possible Fragments

Directed by Gabriela Mellao

Brazil

CATEGORY: Photography

NOMINEES

Sunset in Winter

Photographed by Kyle Ference

United States

Doctors are many, but not like this one! (series)

Photographed by Tiago Mesquita

Belgium

Another day in the office! – series

Photographed by Tiago Mesquita

Belgium

SCARLET RED

Photographed by Diren Agbaba

Belgium

CATEGORY: Post-modern Film

NOMINEES

Bad Men From a Melting Moon

Directed by Matt Orefice

United States

Nausea Bay

Directed by William Stancik

United States

Skidoo Ruins

Directed by Craig Calman

United States

Red Hill Phantasia

Directed by William Stancik

United States

Oklahoma Mon Amour

Directed by Carolina Rueda

United States

The Maze Man

Directed by Matt Orefice

United States

POP UP

Directed by Zox , Cru

United States

Mojo Tango

Directed by Jonny Stranger

United States

Moon Rock

Directed by William Stancik

United States

Blue Egg

Directed by Matt Orefice

United States

Red Hill Phantasia

Directed by William Stancik

United States

Oklahoma Mon Amour

Directed by Carolina Rueda

United States

CATEGORY: Selfie video

NOMINEES

DNA Clan

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

Coach Julia

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

CATEGORY: Short Script

NOMINEES

Ashes to Ashes

Written by Julie Bretones

United States

Something Like That

Written by AJ Maryn

United States

So Much I

Written by AJ Maryn

United States

Death Offers Life – last moments of Vincent Van Gogh

Written by Madhu R

India

Ajwa

Written by Omair Nazir

United Kingdom

On The Mark

Written by Vincent Edwards

United States

PADRE

Written by Ian Davies

United Kingdom

Pal

Written by Michael Mau

United States

Dream Files: Dream #1 (Ep.1:1) "Almost Three O'Clock"

Written by Gregory Terleck

Canada

The In-Between Years

Written by Bryan Williams, Brandon Beard-Reed

United States

Two Shots

Written by Don Willis

United States

A Package of Dreams

Written by Bradley M. Look

United States

A Deadly Conversation

Written by Vincent Edwards

United States

7 Evils

Written by Antoinette Fernandez

United States

All Over Again

Written by Joseph McGovern

United States

Superwife

Written by Seda Anbarci

United States

Once Upon a Pool

Written by Adam Swimmer

Canada

CATEGORY: Educational Film

Nominees

An Artist's Journey from China to America

Directed by BiLan Liao

United States

LAB COAT PHENOMENON: MILGRAM MEETS COVID MASKING

Directed by Peter Andrew Sacco

Canada

THE MADONNA COMPLEX: MORE THAN SEX

Directed by Peter Andrew Sacco

Canada

Why Make a Will

Directed by DINESH SHUKLA

India

LIFE HUT

Directed by Erdal Kara

Turkey

CATEGORY: Experimental Film

Nominees

Bad Men From a Melting Moon

Directed by Matt Orefice

United States

IN WOMB ONCE AND FOREVER

Directed by KALYAMAR GOPINATH

India

Paint On Paint # 3

Directed by Vasco Diogo

Portugal

To A God Unknown

Directed by Samantha Casella

Italy

CRUMPLED

Directed by CV Ramana

India

CRUMPLED

Directed by CV Ramana

India

A moment of whiteness just before…

Directed by Johanne Chagnon

Canada

Caring for your carcass

Directed by Johanne Chagnon

Canada

A walk in the forest

Directed by Johanne Chagnon

Canada

Geneva Jacuzzi's Casket

Directed by Chris Friend

United States

The Protocol

Directed by Avatâra Ayuso

United Kingdom

… Lucid dreams

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

Existence

Directed by Kallol Nandi

United States

Possible Fragments

Directed by Gabriela Mellao

Brazil

The Bench

Directed by Hadi Dinevari

Canada

The Maze Man

Directed by Matt Orefice

United States

Oxymoron

Directed by Marek Budzynski

United Kingdom

Mood Circus

Directed by Eddy Falconer

United States

Red Girl

Directed by Matt Orefice

United States

Kara (Stain)

Directed by Larish Km

India

The Honey Bee

Directed by Seayoon Jeong

United States

ADIEU LACAN

Directed by RICHARD C LEDES

United States

Coach Julia

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

Paint On Paint # 8

Directed by Vasco Diogo

Portugal

A moment of whiteness just before…

Directed by Johanne Chagnon

Canada

CATEGORY: Family/Children Film

Nominees

I Am A Teacher

Directed by JianHao Tan

Singapore

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

the wanderer of the montagnette……..

Directed by Jacques MICKE

France

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film /

Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

Nominees

Benjamin

Directed by William Stancik

United States

GAM CAM GRRL

Directed by Michael Paul Girard

United States

FORCEFURY

Directed by Daniel McLeod

Canada

VENEER

Directed by Maximillian Aguiar

United States

Came With Cuffs

Directed by Issah Contractor

Canada

Oh Jeff !

Directed by Chris Rourke

United States

The Take Out Move

Directed by Andrew Simonian

United States

13 Knives

Directed by William Stancik

United States

THE DEVIL'S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

The Diabolical Schemes of Thadeus Jackson

Directed by Brandon Crowson

United States

Under Your Spell

Directed by Jason Hart

United States

KAMALOCA

Directed by Christophe Karabache

France

The Maze Man

Directed by Matt Orefice

United States

Bass and Treble under Construction

Directed by Walter Fernandes Jr.

Brazil

Innuendo- the bad twin

Directed by Saara Lamberg

Australia

Learning Hebrew (A Gothsploitation Movie)

Directed by Louis Joon

United Kingdom

"Breasts and Thighs"

Directed by Goldie Krauss

United States

Fisher

Directed by Cassandra Bryson

United States

The Korean From Seoul

Directed by Steven Paul Whatmough

Australia

Sister

Directed by Colin Denhart

United States

Welcome to Murderville

Directed by Dina McNeil

United States

CATEGORY: FILM ON RELIGION

NOMINEES

The Love of Jesus

Directed by Holger Klussmann

Germany

Veer Gomtesha

Directed by Shashank Jain

India

One too many Tear

Directed by Paul de Métairy

France

The Death of An Artist

Directed by Songhuan Li

United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

NOMINEES

Narcissist

Directed by Sandeep Raj

Australia

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

Harley Quinn – Blazing Shadows

Directed by Thomas Bernecker

Germany

COLD CALM

Directed by Tyna Ezenma

Nigeria

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

FEED

Directed by Damon Clindinin, Jennifer Dominguez

United States

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

NOMINEES

Movement

Directed by Sidra Altaf

Pakistan

One more year

Directed by Juli Suàrez

Spain

JIBANARA JUARA (THE EBB & FLOW OF LIFE)

Directed by Gajendra Kumar Padhi

India

Disabled Warrors

Directed by Ernest Bow

United Kingdom

Counting Down

Directed by Oya Babaoglu

United States

One More Year

Directed by Juli Suàrez

Spain

 CATEGORY: SHORT FILM

NOMINEES

PLACE DU TROCADERO

Directed by Pierre Leon LUNEAU, Mathieu CAYROU

France

Happy New Year

Directed by Morten Jensen, Sabine Thun, Tobias Lunn Nielsen

Denmark

Ra’s Metanoia

Directed by Ram Alladi

United States

Solitude

Directed by Oman Dhas

Singapore

Rabon Mondodori Sombad

Directed by Souvik Dutta

United States

SYNCHRO

Directed by Jii Zhang

Japan

The Ticket To Be

Joachim H. Böttcher

Germany

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

Tedhe

Directed by Anant Tiwari

India

An Indian Girl

Directed by Sourabh Lakshkar

India

Chutti

Directed by Aniruddha Ghosh

India

A NEW STRONG SPRING

Directed by LUCIANO D. URIETTI, LUCA G. GABRIELE

Italy

Love.Me

Directed by Nicola Schito

Italy

Exchange Offer

Directed by Saunak Mitra

India

Switch

Directed by Reswin Bahas

Australia

I'm Sorry. No More.

Directed by Tony Pancho

Spain

Matty Boy

Directed by Dr Shahid Kamal

United Kingdom

LUCA

Directed by Gianluca Zoppa

Italy

Arizona 1878

Directed by MANUEL OLAYA

Spain

Covid Tales: House Party

Directed by Mike Spence

United Kingdom

Case 417: Et Daemonium Filius

Directed by Neil A. Ortiz

United States

Unhappy

Directed by Thomas Goersch

Germany

GREY TALE

Directed by AKHIL RENGANATHAN

India

Under the Sun

Directed by Sam Puskas, David Puskas

United States

MUTED

Directed by Alexandra Talavera Mendez

United States

Time and Transformation

Directed by Mimi Garrard

United States

Realeyes

Directed by Mimi Garrard

United States

ENIGMA – The Fallen Angel

Directed by Abhay Thakur

India

The Light Thief

Directed by Eva Daoud

Spain

On the Seesaw

Directed by Suveer Bhambhani

India

Endless

Directed by Aravind M Gopal

India

Grinders

Directed by Andrew Heller

United States

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

Private Larps

Directed by Karen Klami

United States

Surprise in the Night

Directed by Sam Bhat, Aaron Rothermund

Canada

A Test

Directed by Fella Cederbaum

United States

Restless

Directed by Asger Krøjer Kallesøe

Denmark

House No. 18

Directed by Ayush Bose

India

The Scottish Play

Directed by Tom Watson

United States

Immersion

Directed by Anaëlle Morf

Switzerland

Mist and Blood

Directed by Roland COLLIN

France

Halloween is for the Chickens

Directed by Mick Cusimano

United States

Echo

Directed by Kamil Olejnik

France

THE GATE

Directed by Takayuki Kayano

Japan

Taxi – an uncertain conversation

Directed by Avijit Mitra

India

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United States

THE HEALING TOUCH

Directed by SWETA KUMAR DASH

India

Spirit Hand

Directed by Jack Diehl

United States

This Case & My Life

Directed by Ana A P Braunstein

United States

MAMA LOVA

Directed by Jeff TAVER

France

All that is lost

Directed by Arijit Kundu

India

The Return of Philip Gun

Directed by Allan Gutheim

Sweden

A NEW STRONG SPRING

Directed by LUCIANO D. URIETTI, LUCA G. GABRIELE

Italy

Love.Me

Directed by Nicola Schito

Italy

Exchange Offer

Directed by Saunak Mitra

Italy

The Widow

Directed by Brendan Young

Australia

SWITCH

Directed by Reswin Bahas

Australia

I'm Sorry. No More.

Directed by Tony Pancho

Australia

CATEGORY: Silent Film

NOMINEES

Clubfoot

Directed by Nanthakumaran Rajavijayan, Deepak Avil

Malaysia

Something Wicked Dwells

Directed by Waide Riddle

United States

Folie D' Amour

Directed by John Heins

United States

SILENT LEE in… The Rendezvous!

Directed by Lee Brace

United Kingdom

_

CATEGORY: STUDENT FILM

NOMINEES

THE CHANGE

Directed by srividhya c mouli

India

_

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

_

Secrets of the Self-Help Illuminati

Directed by Dusty White

United States

_

Emptiness

Directed by Eduardo Gallardo

Mexico

_

A Walk

Directed by Zhehao Qiao

United States

_

Abandonment

Directed by Sagnik Dutta Gupta

India

_

Jhaanjhva – A mirage

Directed by Vainat Desai

India

_

LONE

Directed by Micah Ologbenla

United Kingdom

_

Simulacrum

Directed by Ryan Barker

United States

_

K.R. Kitt Comes Out of the Garage

Directed by Adam D. Cohen

United States

_

MINDFIELD

Directed by Vincent Ladouceur

Canada

_

The Chant of the Candle

Directed by Ramya Cherukuri

India

_

Days at Fangzhou Market

Directed by CALUM SEAN HENDERSON

United Kingdom

_

CATEGORY: TELEVISION/PILOT PROGRAMME OR SERIES

NOMINEES

The Greatest Generation

Written by Jeremy Soto

United States

_

The Next Generation

Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos

United States

_

Union Station

Written by Evaristo Scarsanela

United States

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

NOMINEES

Foretold

Directed by Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent

United Kingdom

_

Eternal

Directed by Dion Johnson, Mark Pirrie

United Kingdom

_

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

_

The Dj Documentary Story trailer

Directed by Giovanni Ammons, Barron Smith, L C Smith, Earnest McElroy, Karl Gray Jr.

United States

_

Turning Point

Directed by Masoud Ghotbi

United States

_

A Test

Directed by Fella Cederbaum

United States

_

Burger Royale-A Short Prologue

Directed by Gary Francis Roche

United Kingdom

_

Chiù Funk Mo'

Directed by Davide Comelli

Italy

_

DESTINATION MARFA

Directed by Andy Stapp

United States

_

CATEGORY: VIRTUAL REALITY/ AUGMENTED REALITY AND 360° Video

NOMINEES

Kali Madonna a Post-Pandemic Goddness

Directed by Carlos Gomes

Australia

Empire Soldiers: A South Asian Story

Directed by Paul Long

United Kingdom

_

Springs Joy

Directed by Oscar J Corral

United States

_

"Songbird" 360 VR video English voice over

Directed by Michael Wall

Sweden

_

Haunted by the Future

Directed by Christian Lollike

Denmark

_

MINDFIELD

Directed by Vincent Ladouceur

Canada

_

Breathing Through

Directed by Stan Adard

Switzerland

_

Jelly and the Bear (8k3d VR)

Directed by Mike Gruhn

United States

_

PIANO UNDER THE STARS VR

Directed by JUAN CARLOS VIDAL

Chile

_

Kali Madonna a Post-Pandemic Goddess

Directed by Carlos Gomes

Australia

_

DESTINATION MARFA

Directed by Andy Stapp

United States

_

CATEGORY: COMMERCIAL/ADVERTISEMENT

NOMINEES

Foretold

Directed by Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent

United Kingdom

_

Eternal

Directed by Dion Johnson, Mark Pirrie

United Kingdom

_

ComicBooks For Kids! PSA

Directed by Mark Starks, Mark Weiss

United States

_

Wendel : Faites Comme Chez Vous !

Directed by Brice Blanloeil

France

_

Fit for the future

Directed by Jonas Hofmann

Switzerland

_

PitaMan "Delivery" Teaser

Directed by Alexander McKee

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

Nominees

SYNCHRO

Directed by – Jii Zhang

Japan

Black Cat

Directed by- Alan Phan Nguyen

Australia

Boomslang

Directed by- Trevor Ryan

United States

Detention

Directed by- Luciana Caplan

United States

Ke Baba Hahalaba

Directed by- Sudipta Chatterjee

United States

Call(The)Girl-29 minutes

Directed by- Hee chul Kwon

Korea, Republic of

Baking is Hard

Directed by- Spence Warren

United States

Cheap as Chips

Directed by- Henry Morris

United Kingdom

Anonymous Psychos

Directed by- Anaëlle Morf

Switzerland

CATEGORY: CRIME SHORT

Nominees

Rendezvous

Directed by- Seth Kozak

United States

The Widow

Directed by- Brendan Young

Australia

Breathing hole

Directed by- Lee jae-seok

Korea, Republic of

Coathanger

Directed by- Russell E Hopkins

United States

BLACK EYES

Directed by- MJ PALO & ANDREW ARGUELLO

United States

Case #3809 – The Eldritch Mortician

Directed by- Jose Evangelista

United States

A martyr of the pen

Directed by- Alan Hamwan

United Kingdom

Aqua Brava

Directed by- Manuel Olaya

United States

A Walk in the Shadows

Directed by- Kevin Gibson

United States

The Widow

Directed by- Brendan Young

Australia

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

Nominees

Identity Theft

Directed by- Ali Ahmed

United States

Kaali Maati

Directed by- Hemant kumar Mahale

India

Pandamonium

Directed by- Dina McNeil

United States

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by- Shatadip Som

India

Loner (Eigenbrötler)

Directed by- Antonio Universi

Switzerland

THREE THE MOVIE

Directed by- Elisabetta Minen

Italy

Black Cat

Directed by- Alan Phan Nguye

Australia

Witness

Directed by- Halim Ina

United States

GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)

Directed by- Christopher R. Owens, Alyssa Dann

United States

Possible Fragments

Directed by- Gabriela Mellao

Brazil

Sennai

Directed by- Jaikumar Sedhuraman

India

I Am A Teacher

Directed by- JianHao Tan

Singapore

Valiyor Silar

Directed by- Naveen

India

Vivien's Picture

Directed by-Eric Kosonen

United States

Batela

Directed by- Atish Banerjee

United States

Think Back Movie

Directed by- BUMBA IBRAHIM

Ghana

Ke Baba Hahalaba

Directed by- Sudipta Chatterjee

United States

All Over Again

Directed by- Joseph McGovern

United States

WELLSPRING

Directed by- Jeffrey Smith Quizon

Philippines

Kodiyan

Directed by- Tony Chan (alias) B K Anandakumar

India

Victuals: The CRE8AMEAL Story

Directed by- Jude Orozco

United States

Whistle Blowers

Directed by- Antoine Collin

France

Carnitapu

Directed by- Amaan Ahmad

India

Finally Free

Directed by- Giuseppe Ivan David Di Giorgio

Italy

DESTINATION MARFA

Directed by- Andy Stapp

United States

SELFIE

Directed by- Ayan Acharyya

India

Can You Hear Me

Directed by- HARJ JOHAL

United Kingdom

Assassin League

Directed by- Matthew Michael Wasiewicz

United States

CATEGORY: DOCUMENTRY

Nominees

dead. boy.

Directed by- Tracey Cochrane

Canada

The Rise of Foreign Group:Falun Gong

Directed by- Adam Davis

United States

The Saviour : Brig. Pritam Singh

Directed by- Dr. Paramjeet Singh Kattu

India

Garage Romantic

Directed by- Dan Sadgrove

New Zealand

Twin Falls

Directed by- Masoud Ghotbi

United States

Traditional Indigenous Ways of Being

Directed by- Ed Breeding

United States

The Silent Revolution

Directed by- Giulia Viero

Italy

La amable euforia de la danza

Directed by- Miguel Castanet

United States

It Gets In Your Blood

Directed by- Ed Hartman

United States

SOCIAL BUSINESS

Directed by- Amirul Arham

France

Alaska Long Hunters

Directed by- Mark Rose

United States

ALL IS WELL

Directed by- BARNALI RAY SHUKLA

India

Glass World Project – Nature & Human

Directed by- Raphael Sommer, Olivia Lina Gasche

Switzerland

NUMDI OODI true history

Directed by- Angel Galmes Sureda

Spain

VHS Massacre Too

Directed by- Thomas Seymour

United States

Victuals: The CRE8AMEAL Story

Directed by- Jude Orozco

United States

The Rise of Foreign Group:Falun Gong

Directed By Adam Davis

United States

 CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

Nominees

Bad Men From a Melting Moon

Acted by- Travis Doane

United States

The Widow

Acted by- Joe Petruzzi

Australia

DAARI YAVUDAYYA VAIKUNTAKE

Acted by- BALA RAJWADI

India

Anima Sola

Acted by- Leandro Caris

Brazil

The Sleeping Buddha

Acted by- Bimal Giri

India

Red Girl

Acted by- Henry S. Brown, Jr.

United States

Welcome to Murderville

Acted by- Ryan McNeil

United States

CATEGORY: FREE SPEECH

Nominees

RUN

Speech by- LaTrice Amanda , Dante Parker

United States

ALEPH

Directed by Speech – Joao Butoh

Brazil

ELECTION Twenty Twenty

Speech by- Flo Gibbs

United States

Oh Jeff !

Speech by- Chris Rourke

United States

In their eyes

Speech by- Arnaud Blin

France

GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)

Speech by- Christopher R. Owens, Alyssa Dann

United States

Two Philosophies

Speech by- Masoud Ghotbi

United States

ELECTION Twenty Twenty

Speech by- Flo Gibbs

United States

CATEGORY: PRODUCER

NOMINEES

Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet

Produced by Torsten Hoffmann

Australia

The Ticket to Be

Produced by Volker Pleil

Germany

Rendezvous

Produced by Seth Kozak & Bob Kovacs

United States

Sunset in Winter

Produced by Clayton Nix & Kelley Lockman

United States

Sennai

Produced by Jaikumar Sedhuraman & Leeju

India

The Light Touch

Produced by Claudio Castravelli & Ioanna Kiourti

Canada

I'll be with you (con te sarò)

Produced by Fabio Teriaca, Giandomenico Ciaramella & Sergio Cammariere

Italy

Roshogulla

Produced by Komal Unawnay

India

Detention

Produced by Luciana Caplan

United States

Surprise in the Night

Produced by Sam Bhat

Canada

LOVE, YOURS TRULY

Produced by Anindita Ghosh

Singapore

All Over Again

Produced by Joseph McGovern & CJ Noble

United States

This Case & My Life

Produced by Ana A P Braunstein

United States

Chiù Funk Mo'

Produced by Emilio Sioli Legnani, Diego Bergamini & Luca Balduzzi

Italy

CATEGORY: SOUND DESIGNING

NOMINEES

Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya

Sound Designed by IRINA ZAITSEVA

Russian Federation

_

Rendezvous

Sound Designed by Anthony Marsh

United States

THREE THE MOVIE

Sound Designed by Yassine Marco Marroccu & Elisabetta Minen

Italy

Blue Egg

Sound Designed by Matt Orefice

United States

Red Girl

Sound Designed by Laura Lenss

United States

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

NOMINEES

Bad Men From a Melting Moon

Acted By Merri Ann Osbourne

United States

_

The Milk Ogre

Acted By DAW MYAT MON

Myanmar

Day 14

Acted By Tiffany Shepis

United States

Just the Tip

Acted By Lisa Christine Holmberg

United States

I Am A Teacher

Acted By Sherly Devonne Ng

Singapore

Detention

Acted By Melanie Caplan

United States

The Sleeping Buddha

Acted By Moumita Maitra

India

The Woman Who Robbed the Stagecoach

Acted By Kat Roberts

United States

Welcome to Murderville

Acted By Kyla Russell

United States

CATEGORY: VFX ARTIST

NOMINEES

Ra's Metanoia

VFX by Rudra Alladi & Krishna Guntupalli

United States

Monkey Enters Lanka

VFX by Saie S Surendra

United Kingdom

Geneva Jacuzzi's Casket

VFX by Chris Friend

United States

CATEGORY: Web and New Media

NOMINEES

Gaslit or The Incident

Directed by Karen Klami

United States

The Legend of Drizzt Prologue and First Chapter Fan Film

Directed by Brian Ivanhoe

United States

The Rise Of The Villains

Directed by Federica Alice Carlino

Italy

Are you Amir Shah? SEASON 2 EPISODE 4

Directed by Amir Shah

United States

Zone of Silence – Haunted World

Directed by Cindy Lynn Carter

United States

Couples Therapy

Directed by Katie Chonacas

United States

Private Larps

Directed by Karen Klami

United States

Three Grumpy Guys

Directed by Burnham Holmes

United States

Combat Nuns "All Or Nothing"

Directed by Rick Williamson

United States

Merce, Season 2

Directed by Tyne Firmin & Charles Sanchez

United States

Ten Points of Joy

Directed by William Carl Grout

United States

TheVesselSeries: She's The One

Directed by Rizky Budiyanto

Singapore

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

2,919FansLike
192FollowersFollow
50SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles