MONTHLY RESULT: APRIL 2020

MONTHLY RESULT: APRIL 2020

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

A Portrayal of a Subtle Suicide

Acted by Niki J. Borger

United States

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Cinematography by Ivo Nörenberg, Giuseppe Bucciarelli, Oliver Goetzl, Alain Lusignan & Lars Pfeiffer

Germany

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Treasure Hunt Game

Directed by KANG MINGU

Republic of Korea

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

_

Cafe on Sale

Directed by Tarun Sardana

India

 

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Searching for a Comet The St. Louis Comet Demo Reel

Edited by Carol Jackson

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Edited by Oliver Goetzl

Germany

 

CATEGORY: BEST FILMS SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Film Score by Jörg Magnus Pfeil Siggi Mueller

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Searching for a Comet The St. Louis Comet Demo Reel

Film Score by Neil Strawbridge

United States

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Sound design by Sven Michael Bluhm

Germany

 

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

Searching for a Comet The St. Louis Comet Demo Reel

VFX by Neil Strawbridge

United States

 

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Old Hearts Cafe

Directed by Cameron Gallagher and Ken Holmes

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

EXTRA

Directed by kioumras ahmadi

Islamic Republic of Iran

 

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

HABISLAH.COM

Directed by Kionz.C

Malaysia

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Old Hearts Cafe

Directed by Cameron Gallagher and Ken Holmes

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

URBAN

Directed by Miguel Angel Barroso

Spain

_

through the window of unrest

Directed by Sibi Sekar

India

 

CATEGORY: FAMILY / CHILDRENS FILMS

WINNER

Monkey & Cat

Directed by Artie Romero

United States

 

CATEGORY: FEATURE FILMS

WINNER

The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw

Directed by Shelley Niro

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cafe on Sale

Directed by Tarun Sardana

India

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Gorger

Written by Paul G. Andrews

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Great Hunger

Written by Paul G. Andrews, Thomas Keneally & Meg Keneally

United Kingdom

 

CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE (ANY LENGTH)

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

 

CATEGORY: FILMS ON RELIGION

WINNER

ofGod: Miracles

Directed by Artie Romero

United States

 

CATEGORY: MOBILE FILMS

WINNER

Jaza

Directed by Abdullah Abu Snaineh

Palestine, State of

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Welcome to Spinoza Hotel!

Directed by Robert David Duncan

Canada

_

A SPOONFUL OF STARDUST

Directed by Kulagina Natalia

Russian Federation

_

Who is waiting for GODOT

Directed by Shemej Kumar K.K

Kuwait

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Mama

Directed by Tonio Krueger

Switzerland

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“What Am I Afraid Of”

Directed by Calvin Kai Ku, Ken Newman

United States

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

THE GIRL ON THE TAPE

Directed by Tyler Darkow

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Terminal

Directed by Haruka Motohashi

United States

 

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER

The Creator

Directed by Gary Gananian

Brazil

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Treasure Hunt Game

Directed by KANG MINGU

Korea, Republic of

_

“Money-A Slap and a Stick” Version Three

Directed by Mimi Garrard

United States

_

The Guilt

Directed by Sudhanva K

India

_

Roadside

Directed by Ryan Metcalf

United States

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Love Like the 80’s

Written by Jedediah Parker & Christan Van Slyke

United States

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

The End

Directed by Sára Mihálykövi

Hungary

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Flux

Directed by Sal Allarakhia

United Arab Emirates

_

The Wall: AntiPosteriori

Directed by Feena Bonoan

United States

 

CATEGORY: CULT FILM / UNDERGROUND FILM / EXPLOITATION MOVIE / MIDNIGHT FILM / PARA CINEMA

WINNER

Black April

Directed by William Stancik

United States

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Scholar

Directed by Apiwat Bunchalaksi

Thailand

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UNTIL DAWN – Yin Chapitre

Directed by mr. Bouhaïk

France

Scholar

Directed by Apiwat Bunchalaksi

Thailand

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar