MONTHLY RESULT : JUNE 2021

CCMA

MOVIE OF THE MONTH

JUNE 2021


CATEGORY: ANIMATED FILM

WINNER

Mean Kitty Bad Kitty

Directed by William Thinnes

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

On / Off

Directed by Nicolas P. Villarreal

Argentina

_

CATEGORY: AMATEURFILM

WINNER

Night of the Jarrawog

Directed by Paddy Malone & Jack Malone

United States

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Acted by Timo Jacobs

Germany

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Long Distance Runaround

Acted by Karima El Badaoui

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Detention

Acted Chloe Caplan

United States

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

A Journey

Directed by Amritangshu Chakravarty

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Visitor

Directed by Sean Kernan

United States

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LAST WISH

Directed by Chowdhury Asif Jahangir Arko

Bangladesh

_

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Directed by Timo Jacobs

Germany

_

_

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

ENGA OORU KAATTILAE

Edited by Deepak LP

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

It Gets In Your Blood

Edited by Ed Hartman

United States

_

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Choices

Directed by Michael McCallum

United States

_

CATEGORY: BEST FILM SCORE

WINNER

A Test

Directed by Fella Cederbaum

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LAST WISH

Directed by Shams Mansoor Ghani

Bangladesh

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Surprise in the Night

Produced by Sam Bhat

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Detention

Produced by Luciana Caplan

United States

_

DIVASWAPNA

Produced by Naresh Prajapati

India

_

Roshogulla

Produced by Komal Unawnay

India

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Detention

Acted by Farah Fernandes

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Detention

Directed by  Luciana Caplan

United States

_

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

BLACK EYES

Directed by  MJ PALO & ANDREW ARGUELLO

United States

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

 

WINNER

Think Back Movie

Directed by  BUMBA IBRAHIM

Ghana

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Batela

Directed by  Atish Banerjee

United States

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

 

WINNER

Alaska Long Hunters

Directed by  Mark Rose

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ALL IS WELL

Directed by  BARNALI RAY SHUKLA

India

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

 

WINNER

Oxymoron

Directed by  Marek Budzynski

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mood Circus

Directed by  Eddy Falconer

United States

_

Half of Everything

Directed by  Lynne Slater & Margie Kelk

Canada

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

 

WINNER

Detention

Directed by  Luciana Caplan

United States

_

CATEGORY: FEATURE FILM

 

WINNER

Exist, Not Exist: Zero Tolerance For Silence

Directed by  Hee chul Kwon

South Korea

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

STAND UP! Looking For Love In All The Wrong Places

Directed by Timo Jacobs

Germany

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

SUPERIOR BEING: SHE-WHO-KNOWS

Written by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MR NOVAK: PART 2

Written by Ian Davies

United Kingdom

_

The Best Dreamers

Written by Tipu Sultan

United Kingdom

_

CATEGORY: FILM/ VIDEO POSTER

WINNER

“Legacy of Giants”- Poster

Directed by Tiago Mesquita

Belgium

_

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 

WINNER

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

_

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Film (Any length)

WINNER

Spectrum

Directed by Michael Lasoff

Netherlands

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Shasta Triangle

Directed by Barry W. Levy

United States

_

Choices

Directed by Michael McCallum

United States

_

CATEGORY: MOBILE FILM

 

WINNER

Three Grumpy Guys

Directed by Burnham Holmes

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United Kingdom

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

TOST

Directed by Mikhail Gasimov

Russian Federation

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Roshogulla

Directed by Lucky Hansraj

India

_

WHO? CARES

Directed by Fella Cederbaum

United States

_

An Angel Feather

Directed by Zox

United States

_

Unforgettable

Directed by Michael McCallum

United States

_

L.A.W

Directed by Jijo Sengupta

India

_

CATEGORY: Photography (Photos from film set included)

WINNER

(Doctors are many, but not like this one! (series)

Photographed by Tiago Mesquita

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Another day in the office! – series

Photographed by Tiago Mesquita

Belgium

_

CATEGORY: Post-modern Films (Any length)

WINNER

 

Moon Rock

Directed by William Stancik

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mojo Tango

Directed by Jonny Stranger

United States

_

POP UP

Directed by Zox & Cru

United States

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER

Restless

Directed by Asger Krøjer Kallesøe

Denmark

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“A Fire Inside (Part two)”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Goddess of Light”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Cycle”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Going”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Junk Journey 2019”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

“Covidtime TH SR”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Grinders

Directed by Andrew Heller

United States

_

Long Distance Runaround

Directed by Karen Klami

United States

_

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

_

Private Larps

Directed by Karen Klami

United States

_

Surprise in the Night

Directed by Sam Bhat, Aaron Rothermund

Canada

_

A Test

Directed by Fella Cederbaum

United States

_

LAST WISH

Directed by Chowdhury Asif Jahangir Arko

Bangladesh

_

House No. 18

Directed by Ayush Bose

India

_

The Scottish Play

Directed by Tom Watson

United States

_

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

Clubfoot

Directed by Nanthakumaran Rajavijayan & Deepak Avil

Malaysia

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

K.R. Kitt Comes Out of the Garage

Directed by Adam D. Cohen

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MINDFIELD

Directed by Vincent Ladouceur

Canada

_

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

WINNER

Bass and Treble under Construction

Directed by Walter Fernandes Jr.

Brazil

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Innuendo- the bad twin

Directed by Saara Lamberg

Australia

_

Learning Hebrew (A Gothsploitation Movie)

Directed by Louis Joon

United Kingdom

_

“Junk 2021”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

CATEGORY: Trailer/Teaser (5 minutes or less)

WINNER

A Test

Directed by Fella Cederbaum

United States

_

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360 Video (Any length)

WINNER

Haunted by the Future

Directed by Christian Lollike

Denmark

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MINDFIELD

Directed by Vincent Ladouceur

Canada

_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Three Grumpy Guys

Directed by Burnham Holmes

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Private Larps

Directed by Karen Klami

United States

_

CATEGORY: Women’s Films (Any length)

WINNER

Detention

Directed by Luciana Caplan

United States

_

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *