FILMS OF THE MONTH – MARCH 2019

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

 BEST AMATEUR FILM

ShadowlandDirected by Bellopropello

Switzerland

CATEGORY: ANIMATED FILM

BEST ANIMATED FILM

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Another Day In Paradise

Directed by Bellopropello

Switzerland

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

 BEST DEBUT FILMMAKER

The Dark Cinema

Directed by Pyae Zaw Phyo

Myanmar

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Almost Free

Directed by André Borelli

Brazil

FINALIST

Green Army

Directed by Nicolas Kieffer

France

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 BEST DOCUMENTARY FILM

CAFE IRANI CHAI

Directed by Dr. Mansoor Showghi Yezdi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Reverend’s Secret Mission

Directed by P. William Grimm

United Kingdom

FINALIST

Love Ghost: Ireland Tour

Directed by Finnegan Bell

United States

CATEGORY: DRONE FILM

 BEST DRONE FILM

Winterdream in Bavaria

Directed by Paul Hoehenberger

Germany

FINALIST

Paradise above the Clouds

Directed by Kenichi Sasaki

Japan

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

 BEST EDUCATIONAL FILM

Mithaas – Sweetness In Life

Directed by Naveen K. Agarwal

India

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 BEST EXPERIMENTAL FILM

1947 Two Soldiers
Directed by Sravan Gajabhinkar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MEDEA

Directed by ALEJANDRO MORENO

Chile

FINALIST

Chemicals, Like God

Directed by Matthew Roe, Kat Parker

United States

Indigestion

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

CATEGORY: FAMILY / CHILDRENS FILM

 BEST FAMILY / CHILDRENS FILM

Death of a Saleswoman

Directed by Donna Wheeler

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mithaas – Sweetness In Life

Directed by Naveen K. Agarwal

India

CATEGORY: FEATURE FILM

 BEST FEATURE FILM

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER

 BEST FILM / VIDEO POSTER

Platonic

Directed by David Leidy

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Oh My God!

Directed by Ezgi Gundogdu, Farsina Kabir Prithwi

Canada

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 BEST FILM ON WOMEN

BAWARI-  Silence of Women

Directed by Jayesh Trivedi

India

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

 BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

Face Rape

Directed by Finn Hellman

Sweden

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

 BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Once upon a time – An old canal

Directed by Robert Henno

Belgium

CATEGORY: FILM ON RELIGION

 BEST FILM ON RELIGION

Eve

Directed by Lorenzo Maria Chierici

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AABID

Directed by ANAMITRA SARKAR & TUHIN BARUA

India

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 BEST HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

The Dark Cinema

Directed by Pyae Zaw Phyo

Myanmar

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fen

Directed by Tuomas Anttonen

Finland

AFTER THE LETHARGY

Directed by Marc Carreté

Spain

CATEGORY: MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

Astronaut Fleas

Directed by Randy Zuniga

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Hold Your Breath

Directed by John Stephenson

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Born Beautiful

Directed by Dillon Garland

Canada

Don’t Put Me In A Box

Directed by Mollie Kellogg

United States

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

Proud

Directed by Jackie Dallas

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

NANNU KSHAMINCHANDI

Directed by RAGHAV OMKAR SASIDHAR

India

“Time Geometric Suite”

Directed by Mimi Garrard

United States

Shut Your Eyes I’m Gonna Dance

Directed by Ulya Aviral

United States

AABID

Directed by ANAMITRA SARKAR & TUHIN BARUA

India

Beyond Her Lens

Directed by Tereza Hirsch

Czech Republic

Eve

Directed by Lorenzo Maria Chierici

Italy

Johnny Colorado

Directed by Alejandro Espinoza, Michael Benton

United States

East Angel

Directed by Rafael Maiolino

Brazil

FINALIST

Mohingar Tapwe!!

Directed by Yuki Kitazumi, Aung Thu Rein

Myanmar

Meera-The Belief

Directed by Rajat Sachdeva

United Arab Emirates

Green Army

Directed by Nicolas Kieffer

France

Good Morning America

Directed by Krishna Thirupathy

United States

The Idealist

Directed by Amir Rezazadeh

Denmark

 

OFFICIAL SELECTION

EN-GEN-U-I-TY

Directed by Lawrence Whitener

United States

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

The Flatmate

Directed by Daanish Shastri

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DHACHKA

Directed by Devik Rathod

India

CATEGORY: CULT FILM / UNDERGROUND FILM / EXPLOITATION MOVIE / MIDNIGHT FILM / PARA CINEMA

 BEST CULT FILM

Platonic

Directed by David Leidy

United States

CATEGORY: TRAILER / TEASER

 BEST TRAILER / TEASER

Bloodtears

Directed by Jean-Paul Botelho

Canada

CATEGORY: TRAVEL FILM

 BEST TRAVEL FILM

USA with Paganel

Directed by Andrii Andreiev, Olga Andreieva

Ukraine

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

BEST WEB & NEW MEDIA

Oh My God!

Directed by Ezgi Gundogdu, Farsina Kabir Prithwi

Canada

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

Death of a Saleswoman

Directed by Donna Wheeler

United States

CATEGORY: ACTOR

BEST ACTOR

The Dark Cinema

Actor Nay Toe

Myanmar

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Actor Athvik Jalandar

India

Platonic

Actor Mark Thomas

United States

FINALIST

AABID

Actor SOUMYADIP DAS

India

CATEGORY: ACTRESS

 BEST ACTRESS

ALT + <3

Actress Lisa Christine Holmberg

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Platonic

Actress Dasha Leidy

United States

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

 BEST CINEMATOGRAPHY

Platonic

Cinematography by Derek Means & David Leidy

United States

CATEGORY: DIRECTION

BEST DIRECTOR

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Platonic

Directed by David Leidy

United States

CATEGORY: EDITING

BEST EDITING

1947 Two Soldiers

Edited by Sravan Gajabhinkar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Platonic

Edited by Dylan Riviera & David Leidy

United States

CATEGORY: FILMSCORE – SOUNDTRACK

BEST FILMSCORE – SOUNDTRACK

Platonic

Scored by Ezra Reich

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Scored by Ganesh Ragavendra

India

FINALIST

Twelve Minutes of Rain

Scored by Dodici Minuti Pioggia

Italy

CATEGORY: PRODUCER

 

BEST PRODUCER

Oh My God!

Produced by  Rodrigo Ferrat

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Produced by R Babu sankar & R Jayaprakash

India

CATEGORY: SOUND DESIGNING

 

BEST SOUND DESIGNING

The Dark Cinema

Sound Designed by Creative Mahar Studio

Myanmar

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Platonic

Actress Rebecca Spiro

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

 

BEST FEATURE SCRIPT

Ari vs. Raj

Written by Miriam Rahimi-Cholensky

Australia

CATEGORY: SHORT SCRIPT

 

BEST SHORT SCRIPT

Platonic

Written by David Leidy

United States

The Mourning After
Written by Celeste

United States

Magic Life

Written by Wanderley Andrade da Silva

Brazil

The Final Reel

Written by Rachel S. Thomas-Medwid

United States

East Angel

Written by Pedro Minas

Brazil

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

 

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

Undercover

Written by Sue Hong “Sue” Min

Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Cover Lover

Written by Chaitanya Sajjan Desale

India

 

Skip to toolbar