MONTHLY RESULT: NOVEMBER 2020

MONTHLY RESULT: NOVEMBER 2020

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Garden of Eden

Directed by Marcia Goetsch

United States

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

The Beast of Romney Marsh

Acted by Dhvel Patel

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Identity Theft

Acted by Ali Ahmed

United States

Pandamonium

Acted by Ryan McNeil

United States

The Confession

Acted by Stephen Drury Phillips

United States

SOME DAY MY  WAY

Acted by DAN HEWITT OWENS

United States

Chhuti

Acted by SUROJIT GHOSH

India

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Day 14

Acted by Mia Tretta

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous

Acted by Katarina Morhacova

United States

SOME DAY MY  WAY

Acted by CHELSY LEIGH JACKSON

United States

CATEGORY: Best Director

WINNER

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

VIZHIYIN ORAM

Directed by srividhya c mouli

India

Day 14

Directed by Sean Tretta

United States

Life in a Puppet

Directed by Rajen Das

India

SOME DAY MY  WAY

Directed by DAN HEWITT OWENS

United States

CATEGORY: Best Editing

WINNER

Starting with fragments

Directed by Omar Shalash, Robert Dobe

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

CATEGORY: Best Films Score – Soundtrack

WINNER

Rendezvous

Film Score by Seth Kozak

United States

CATEGORY: Best Producer

WINNER

The Ticket to Be

Produced by Volker Pleil

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet

Produced by Torsten Hoffmann

Australia

Rendezvous

Produced by Seth Kozak Bob Kovacs

United States

CATEGORY: Best Sound Designing

WINNER

Rendezvous

Sound design by Seth Kozak

United States

CATEGORY: Best Supporting Actress

WINNER

Just the Tip

Acted by  Lisa Christine Holmberg

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Day 14

Acted by Tiffany Shepis-Tretta

United States

CATEGORY: Commercial / Advertisement

WINNER

Eternal

Directed by Dion Johnson, Mark Pirrie

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Foretold

Directed by Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent

United Kingdom

CATEGORY: Crime short

WINNER

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

CATEGORY: Debut Filmmaker

WINNER

Kaali Maati

Directed by Hemant kumar Mahale

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

CATEGORY: Experimental Films

WINNER

To A God Unknown

Directed by Samantha Casella

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

IN WOMB ONCE AND FOREVER

Directed by KALYAMAR GOPINATH

India

Paint On Paint # 3

Directed by Vasco Diogo

Portugal

CATEGORY: Feature Films

WINNER

Charlene

Directed by Hasan Qureshi

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Life in a Puppet

Directed by Rajen Das

India

CATEGORY: Feature Script

WINNER

Alex*

Written by Joachim H. Böttcher

Switzerland

CATEGORY: Film / Video Poster

WINNER

Secrets of the Self-Help Illuminati Poster

Directed by Dusty White

UNITED KINGDOM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous Poster

Directed by Alfred Quitevis

United States

CATEGORY: Film on Women

WINNER

Narcissist

Directed by Sandeep Raj

Australi

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

CATEGORY: Free Speech

WINNER

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

Day 14

Directed by Sean Tretta

United States

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

Long Distance

Directed by Ashna Sharan

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

CATEGORY: Music Video

WINNER

Dear John – Kristen Karma feat. Marian Hanna, Mr. ATP

Directed by Ryan Ellis

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hymn To The Soul Serpent (Hymn To Nehebukau)

Directed by Setken Of Melbourne

Australia

Mephis 21 – The Shadows

Directed by Alix Makhloufi

France

2 Down (Official Music Video)

Directed by Sam Farage

Finland

Straight Into The Ocean

Directed by Carolyn Laws

United States

We’ll Be Alright

Directed by Kyle Jeffrey

United States

Jabberwocky

Directed by Zachary James

United States

The Raven

Directed by Zachary James

United States

The Skys – Communication

Directed by Jonas Čiurlionis, Indrė Juškutė (assistant)

Lithuania

CATEGORY: One Minute Film

WINNER

2022

Directed by John Rees

United Arab Emirates

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Treachery of Movies

Directed by Ankit Kadam

India

CATEGORY: Perfoming Arts

WINNER

Anachronism

Directed by Evi Tzortzi

Greece

CATEGORY: Post-modern Films

WINNER

Skidoo Ruins

Directed by Craig Calman

United States

CATEGORY: Short Films

WINNER

Chhuti

Directed by ANIRUDDHA GHOSH

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

VIZHIYIN ORAM

Directed by srividhya c mouli

India

Day 14

Directed by Sean Tretta

United States

Interview

Directed by Jere Valdevit

Croatia

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

The Ticket to Be

Directed by Joachim H. Böttcher

Germany

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

Dad, David & Danny

Directed by Suveer Bhambhani

India

CHHOTU

Directed by Suveer Bhambhani

India

You Changed Me

Directed by Sudeesh Kanaujia

India

Missing Dada

Directed by Shashank Jain

India

Suta

Directed by Dr(Er) Azad Jain

India

Tedhe

Directed by Anant Tiwari

India

An Indian Girl

Directed by Sourabh Lakshkar

India

SOME DAY MY  WAY

Directed by DAN HEWITT OWENS

United States

Chhuti

Directed by ANIRUDDHA GHOSH

India

CATEGORY: Short Script

WINNER

Ajwa

Written by Omair Nazir

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Death Offers Life – last moments of Vincent Van Gogh

Written by Madhu R

India

CATEGORY: Student films

WINNER

Emptiness

Directed by Eduardo Gallardo

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE CHANGE

Directed by srividhya c mouli

India

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

Secrets of the Self-Help Illuminati

Directed by Dusty White

United States

A Walk

Directed by Zhehao Qiao

United States

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

WINNER

SOLVE et COAGULA

Directed by Orryelle Defenestrate-Bascule

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FORCEFURY

Directed by Daniel McLeod

Canada

Pastiche

Directed by shivaan makker

United States

CATEGORY: Trailer/Teaser

WINNER

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Foretold

Directed by Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent

United Kingdom

Eternal

Directed by Dion Johnson, Mark Pirrie

United Kingdom

CATEGORY: Women’s Films

WINNER

VIZHIYIN ORAM

Directed by srividhya c mouli

India

CATEGORY: Young Filmmaker

WINNER

VIZHIYIN ORAM

Directed by srividhya c mouli

India

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *