MONTHLY RESULT: OCTOBER 2019

FILMS OF THE MONTH, OCTOBER 2019

 

FILMS OF THE MONTH, OCTOBER 2019

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

The Final Mission

Acted by Jas Anderson

United States

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Mi/As

Acted by Viandka Carrillo

United States

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

The Final Mission

Directed by Winston James

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Savoy: Saga Of An Icon

Directed by Kshitij Sharma

India

 

 

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Consequences

Editing by Tristan Simpson

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Savoy: Saga Of An Icon

Editing by Kshitij Sharma

India

_

The Final Mission

Editing by Ron Kalish

United States

_

The Other Half

Editing by Lalith Rathnayake

Sri Lanka

 

CATEGORY: BEST FILMS SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

13 Mysteries

Julia Noel

United States

 

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

The Final Mission

Produced by Winston James

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Other Half

Produced by Ven. Aludeniye Subodhi Thero

Sri Lanka

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

The Final Mission

Sound Design by Ron Kalish

United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

The Last Heroes

Acted by  ALEX D’ANTONA aka Sirio

Italy

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Unborn souls (Original Film Title Ofödda livsandar)

Directed by Homayoon Mobaraki

Sweden

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sako Tapes

Directed by Machiel van den Heuvel

Netherlands

_

Mother of Tibetans

Directed by Niklas Goslar

Germany

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Mother of Tibetans

Directed by Niklas Goslar

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mining The Unconscious: The Artist’s Journey

Directed by Marcelina Martin

United States

_

Savoy: Saga Of An Icon

Directed by Kshitij Sharma

India

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

POOL PALS

Directed by CARLES PAMIES

Spain

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TOUCHED

Directed by Kevin Marshall Chopson

United States

 

FINALIST

OJÁNCANA

Directed by TOMÁS PÉREZ TORRELLA

Spain

 

CATEGORY: FAMILY / CHILDREN’S FILMS

WINNER

The Other Half

Directed by Lalith Rathnayake

Sri Lanka

 

CATEGORY: FEATURE FILMS

WINNER

The Dance

Directed by Rino Arreaza

Bolivarian Republic of Venezuela

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Her Magnum Opus

Directed by Marta Renzi

United States

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Hope is Not a Black and White Rainbow

Written by Harold L. Brown

Canada

CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER

WINNER

MANIFESTATION

Directed by DANNY GERMANSEN

Denmark

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Last Heroes

Directed by Roberto D’Antona

Italy

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Unborn souls (Original Film Title Ofödda livsandar)

Directed by Homayoon Mobaraki

Sweden

 

CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

THE SONGS of LOVE

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

13 Mysteries

Directed by Julia Noel

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Final Mission

Directed by Winston James

United States

 

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

THE BREATH OF CELIA

Directed by MIguel Angel Barrroso

Spain

 

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Donna On The Go: DANCE

Directed by Tam Warner

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Life is a Grinding Machine

Directed by Tarun Sardana

India

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Monoheart – Coils

Directed by Alex G Ringo

Viet Nam

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Love Ghost: “Let It All Burn”

Directed by Dean Karr

United States

_

Aeons

Directed by John F. Thomas

United States

 

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

On the line

Directed by Silvia de Leonardis

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Final Mission

Directed by Winston James

United States

_

Worthless

Directed by Dave Fulton

United Kingdom

_

“SpaceTime”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

The Peasant of the Danube by Jean de La Fontaine (eng. subtitles)

Directed by Jean-Arneau Filtness

France

_

Mi/As

Directed by Guillermo Orozco

United States

 

FINALIST

 

SLEEPING

Directed by Shimizu K

Japan

_

 

MANIFESTATION

Directed by DANNY GERMANSEN

Denmark

 

CATEGORY: SILENT FILMS

WINNER

ERROR OF MINDS

Directed by Directed by Sairaj

India

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Immersed

Directed by Arianna Sciancalepore

Italy

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Consequences

Directed by Matt Toronto

United States

 

FINALIST

 

Nomophobia

Directed by Sharlee Deshmukh

India

 

 

CATEGORY: CULT FILM / UNDERGROUND FILM / EXPLOITATION MOVIE / MIDNIGHT FILM / PARA CINEMA

WINNER

The Dance

Directed by Rino Arreaza

Bolivarian Republic of Venezuela

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Final Mission

Directed by Winston James

United States

 

FINALIST

 

Captain Jarvis and the Red Soda Kid

Directed by william stancik

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 WINNER

Whiteboard Challenge

Directed by Michael Kureth

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Comic Oops Tonic

Directed by Grigoriy Mironov

Canada

 

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Far Far Away (<5min)

Directed by Tony Ardolino

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Plastic Flamingo

Directed by Isaias Zai Gallardo

United States

_

The Final Mission

Directed by Winston James

United States

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

Dating Hollywood

Written by Ricardo Soto

United States

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Mi/As

Directed by Guillermo Orozco

United States

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar