MONTHLY RESULT: SEPTEMBER 2020

MONTHLY RESULT: SEPTEMBER 2020

 

CATEGORY: Amateur Film

WINNER

BREAD (as food for thought)

Directed by MARIE SEVELA

France

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

How Cartoons Are Made (director’s cut)

Directed by Artie Romero

United States

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Manasanamaha

Acted by Viraj Ashwin

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Manasanamaha

Cinematography by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

WADAYAZE

Directed by Grohmann, Dieter Michael

Belgium

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Follow Leader

Edited by Scott Johnson

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha

Edited by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Manasanamaha

Film Score by Deepak reddy

India

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Cold Kill

Produced by Paul Forrest

United Kingdom

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Manasanamaha

Sound design by Deepak reddy

India

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Room Temperature

Directed by Brandy Seymour

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

School of Idiots by Sheldon Mashugana

Directed by Dean Morgan

United States

The Painter

Directed by Brandy Seymour

United States

Full Service

Directed by Brandy Seymour

United States

How Cartoons Are Made (director’s cut)

Directed by Artie Romero

United States

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

The Evolution of Connecting

Directed by Amin Shaikh

United States

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

Priceless

Directed by Tom Vujcic

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A DRIVER STORY

Directed by Vasanth K Karanam

India

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Used and Borrowed Time

Directed by Sophia Romma

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

11 Minutes

Directed by FM Lemos

Brazil

CATEGORY: Experimental Films

WINNER

Paint On Paint # 1

Directed by Vasco Diogo

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Follow Leader

Directed by Scott Johnson

Canada

Paint On Paint # 2

Directed by Vasco Diogo

Portugal

Qatisa

Directed by Arshad Sayed

India

Migraine

Directed by Frédéric Roussel

Belgium

The Song of Songs

Directed by André Goldberg

Belgium

Used and Borrowed Time

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Super Cai

Directed by Artie Romero

United States

CATEGORY: Feature Films

WINNER

Charming Men: Part 1 – Julie

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

‘Thaen’

Directed by Ganesh Vinayakan

India

Cold Kill

Directed by Andrew Niblo

United Kingdom

Life is a drama

Directed by Raju Bhandari Rajavartha

India

CATEGORY: Feature Script

WINNER

 

Wrongfully Convicted

Written by John Wolfe

 United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Finding Your True Self

Written by Gabriel Brown

United Kingdom

Templin    Highway

Written by William Prosser

United States

Unison Kismet: The Twin Samaritan

Written by Francesco Pio Capussela

Italy

                                                                                                    –

Ocean Drifters

Written by T.J. Barkwill

United States

CATEGORY: Film / Video Poster

WINNER

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: Films on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

La Lobera

Directed by Claudio Escobar

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Oasis

Directed by Anirban Chakraborty

India

CATEGORY: Films on Religion

WINNER

The Passion of Mary Magdalene

Directed by Marc Bielli

France

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

11 Minutes

Directed by FM Lemos

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wine of Birds

Directed by Matt Orefice

United States

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

2125

Directed by Sean Ian

United States

CATEGORY: Music Video

WINNER

Shout Down The Silence

Directed by Jeremy Harry Harris

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LET THERE BE LIGHT

Directed by Simon Gullström

Sweden

Merry Crocmas

Directed by Paul Fletcher Dual National UK/Australia

United Kingdom

 

CATEGORY: Post-modern Films

WINNER

Wine of Birds

Directed by Matt Orefice

United States

 

CATEGORY: Short Films

WINNER

WADAYAZE

Directed by Grohmann, Dieter Michael

Belgium

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

People Show 138: Last Day

Directed by Gareth Brierley

United Kingdom

It Happened Suddenly

Directed by Anirban Chakraborty

India

Mrs. Paranoid

Directed by Richard Paraiso

Germany

At The End Of The Road

Directed by Govind Chandran

United Kingdom

 

CATEGORY: Short Script

WINNER

Attic Boys

Written by Fokiya Akhtar

United Arab Emirates

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Psyched! – Episode 1

Written by  Anca Vaida

United Kingdom

Fatal Ambition

Written by  Angel Connell

United States

The Mad Dentist

Written by   Alberto Scisco

Italy

 

CATEGORY: Student films

WINNER

Face to Face

Directed by Valerie Knill

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lonely Sunsets of Lemuel

Directed by Kumar Mayank

India

 

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

WINNER

Wine of Birds

Directed by Matt Orefice

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Used and Borrowed Time

Directed by Sophia Romma

United States

 

CATEGORY: Treatment / Synopsis

WINNER

Future Minds

Written by Valerie Knill

Switzerland

 

CATEGORY: Web and New Media

WINNER

Finding Home

Directed by Rajni Mysore Chamaraj

United States

 

CATEGORY: Women’s Films

WINNER

Used and Borrowed Time

Directed by Sophia Romma

United States

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *