spot_img

Monthly Results – August 2021

CCMA: Monthly Results

August 2021


 

CATEGORY: ANIMATED FILM

WINNER

WAQT

Directed by Shailesh Acharekar

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Smithy

Directed by Xi Chen

China

_

The Raven’s Word

Directed William Thinnes

United States

_

Nanakorobi (Seven Falls)

Directed Glenna Burmer & Gaby Breiter

United States

_

Welcome Home

Directed by Dana Crypto

United States

_

CATEGORY: AMATEURFILM

WINNER

Folie D’ Amour

Directed by John Heins

United States

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

The Sleeping Buddha

Acted by Sourav Chatterjee

India

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

All Over Again

Acted by Constance Reshey

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Red Girl

Acted by Karen Wetterhahn

United States

_

The Sleeping Buddha

Acted by Nahida Akhtar

India

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHER

WINNER

Penitent

Cinematographed by Kyle Richardson

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sleeping Buddha

Cinematographed by Rahul Manna & Subinoy Dey

India

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

WELLSPRING

Directed  by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United State

    The Sleeping Buddha

Directed by Anirban Chakraborty

India

_

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

All Over Again

Edited  by Joseph McGovern

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sleeping Buddha

Edited by Saikat Bannerjee

India

_

CATEGORY: BEST FILM  SCORE – Soundtrack

WINNER

The Sleeping Buddha

Music by Oindra Kr. Dutta & Subhadip Ghosh

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Penitent

Music by Lee Groves

United Kingdom

_

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING (Fiction & Documentary)

WINNER

Red Girl

Sound Designed by Laura Lenss

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

LOVE, YOURS TRULY

Directed by Anindita Ghosh, Neeraja Arun Rao, Ayana Chatterjee

Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kara (Stain)

Directed by Larish Km

India

_

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

The Sleeping Buddha

Acted by Bimal Giri

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Red Girl

Acted by S. Joe Downing

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

The Woman Who Robbed the Stagecoach

Acted by Cat Roberts

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sleeping Buddha

Acted by Moumita Maitra

India

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Baking is Hard

Directed by Spence Warren

United States

_

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Fit for the future

Directed by Jonas Hofmann

Switzerland

_

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

Aqua Brava

Directed by Manuel Olaya

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Walk in the Shadows

Directed by Kevin Gibson

United States

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Kodiyan

Directed by  B K Anandakumar

India

_

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

_

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United States

_

CATEGORY: FEATURE FILM

WINNER

TRIP TO THE TAX PARADISE  – RUMBO AL PARAISO FISCAL

Directed by  Antonio Bellido Marín

Spain

_

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Woman Who Robbed the Stagecoach

Directed by Travis Mills

United States

_

Penitent

Directed by Martin Webster

United Kingdom

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

The Honey Bee

Directed by  Seayoon Jeong

United States

_

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kara (Stain)

Directed by Larish Km

India

_

Red Girl

Directed by Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

South of Main Street

Written by Robert Gately

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“THE LAST STAGE TO NOWHERE”

Written by Pat E Larkin

United States

_

I Don’t Know

Written by Arthur Tiersky

United States

_

Surviving the Rona pandemic

Written by Jonathan Bowman & Daniel Noel

United States

_

Escape to Hollow Earth

Written by Colin K. Stewart

United States

_

Hollow Earth Quest

Written by Kathy Krantz Stewart

United States

_

CATEGORY: FILM/ VIDEO POSTER

WINNER

Bastidas! – Aye Te Veo

Directed by Jenni Otero

United States

_

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

WINNER

JIBANARA JUARA (THE EBB & FLOW OF LIFE)

Directed by GAJENDRA KUMAR PADHI

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Disabled Warrors

Directed by Ernest Bow

United Kingdom

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Connect A  Creative Response To Climate Change

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

_

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Film (Any length)

WINNER

Induction to Purgatory

Directed by Ray Brady

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Red Girl

Directed by Matt Orefice

United States

_

The Candidate

Directed by Erkut Altındağ

Turkey

_

Afraid of the Dark

Directed by Ray Brady

United Kingdom

_

What the Prophets Last Say to Earth

Directed by Justin Schumann

United States

_

CATEGORY: LGBTQ FILM

WINNER

Celeste

Directed by EDUARDO BUTAKKA

Brazil

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Sleeping Buddha

Directed by Anirban Chakraborty

India

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

The Red Chair

Directed by Joydeep Roy Choudhary

India

_

CATEGORY: Post-modern Films (Any length)

WINNER

So, Where’s the Sun’s Home?

Directed by Parisa Zandbaf

Iran

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Red Girl

Directed by Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

 WINNER

Connect A  Creative Response To Climate Change

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bastidas! – Aye Te Veo

Directed by Jenni Otero

United States

_

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER

ROMANCE

Directed by Piero Cannata

Italy

_

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER

Snorrie (Mustachio)

Directed by Victoria Warmerdam

Netherlands

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Taxi – an uncertain conversation

Directed by Avijit Mitra

India

_

All Over Again

Directed by Joseph McGovern

United States

_

Atithi 2

Directed by Souvik Dutta

United States

_

THE HEALING TOUCH

Directed by SWETA KUMAR DASH

India

_

Gini(Fire)

Directed by Ranil Indike Ruwanpathirane

Sri Lanka

_

Spirit Hand

Directed by Jack Diehl

United States

_

The Bastards

Directed by Martin P. NDONG EYEBE

San Marino

_

WELLSPRING

Directed by Jeffrey Smith Quizon

Philippines

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

All Over Again

Written by Joseph McGovern

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

7 Evils

Written by Antoinette Fernandez

United States

_

Superwife

Written by Seda Anbarci

United States

_

Dying To Learn

Written by Leroy J Barrett III

United States

_

CATEGORY: SILENT FILMS

WINNER

Something Wicked Dwells

Directed by Waide Riddle

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Folie D’ Amour

Directed by John Heins

United States

_

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

WINNER

Once Upon a Time in Tel Aviv

Directed by Rafi Perach

Israel

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Servus Karl

Directed by Thomas Bischof

Austria

_

Red Girl

Directed by Matt Orefice

United States

_

Ed and Rooster’s Great Adventure

Directed by Lucy Fazely

United States

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Union Station

Directed by United States

United States

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER (5 minutes or less)

WINNER

Burger Royale-A Short Prologue

Directed by Gary Francis Roche

United Kingdom

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Union Station

Directed by Evaristo Scarsanela

United States

_

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360 Video 

WINNER

PIANO UNDER THE STARS

Directed by JUAN CARLOS VIDAL

Chile

_

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

2,891FansLike
0FollowersFollow
10SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles