spot_img
0,00 ₹

No products in the cart.

Monthly Results- December

 

MOVIE OF THE MONTH
DECEMBER 2021


CATEGORY: ANIMATED FILMS
WINNER
BomPaPa (text)
Directed by Annika Maria Udo Winther
Norway
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Man With The Eye At The End Of His Finger
Directed by Guy Newmountain
United Kingdom
_
Misfit
Directed by Steve Segal
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Interrogation
Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr
United States
_
16 Cherubs
Directed by William J Thinnes
United States
_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
Interlude – A Star Trek Fan Production
Cinematography by Victoria Fox, Joshua Michael Irwin
United States
_
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
Brother Troll
Directed by Gudmund Helmsdal
Faroe Islands
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Vax
Directed by Chris Caccioppoli
United States
_
grydscaen: scout eve (Episode 3)
Directed by Natsuya Uesugi DuBois
United States
_
CATEGORY: BEST FILMS SCORE – SOUNDTRACK
WINNER
Toxic Shock
Scored by Meg Poveromo
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TikTok Rollie Viet Mix MV
Scored by Linh Manh Tong
Viet Nam
_
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
TikTok Rollie Viet Mix MV
Produced by Linh Manh Tong
Viet Nam
_
CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING
WINNER
Interlude – A Star Trek Fan Production
Sound Designing by Victoria Fox, Joshua Michael Irwin
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Delirantissimo
Sound Designing by Alain Rimbert
France
_
CATEGORY: BEST VFX ARTIST
WINNER
Interlude – A Star Trek Fan Production
VFX by Victoria Fox, Joshua Michael Irwin
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TikTok Rollie Viet Mix MV
VFX by Linh Manh Tong
Viet Nam
_

CATEGORY: COMEDY SHORT
WINNER
Hey Doll!
Directed by Saara Lamberg
Australia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Vax
Directed by Chris Caccioppoli
United States
_
CATEGORY: CRIME SHORT
WINNER
Inside
Directed by John Couper-Smartt
Australia
_
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
City of Spies
Directed by Philip John Moran
United Kingdom
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
One Last Lullaby
Directed by Jessy Y Landji
Canada
_
Two to Two to Two Two
Directed by Vasanth P
Australia
_
It’s Just The Game
Directed by James Grogan
United Kingdom
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
The Little Vagabond
Directed by Kevin Mounce
United States
_
Rose of Blood
Directed by Klaudia LANKA
France
_
Giri
Directed by Petya Iossifova
Bulgaria
_
SELECTED
THE HIKE
Directed by David Fugett
United States
_
Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency Through the Eyes of An Outraged Graphic Artist
Directed by M Kaplan
United States
_
RIVALS – THE ENEMY WITHIN ME
Directed by P KRISHNAKANTH
India
_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS
WINNER
JÃœRI
Directed by Priit Laineste
Estonia
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Overweight
Directed by Alan J Chriest
Not Specified
_
The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film
Directed by Xavier Mendik, Philip Escott
United Kingdom
_
Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency Through the Eyes of An Outraged Graphic Artist
Directed by M Kaplan
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Something Ain’t Right
Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss
United States
_
Young and the Reckless
Directed by Johnny Agnew
New Zealand
_

CATEGORY: DRONE FILMS
WINNER
22 Weeks
Directed by Robert smith
United States
_
CATEGORY: EDUCATIONAL FILMS
WINNER
Something Ain’t Right
Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss
United States
_
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
Biological Loneliness
Directed by Karolis Jankus
Lithuania
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
GULAAMI
Directed by Aniruddh Adeshra
India
_
95 Days
Directed by Leslie Streit
Leslie Streit
_
Artifact
Directed by Kyle Michael Porter
Kyle Michael Porter
_

I Work for the Devil
Directed by Jim Thompson
Australia
_
Life is a two-way dream – Eallin lea guovttesuorat niehku
Directed by Gjert Rognli
Norway
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Noise
Directed by José Ramón da Cruz
Spain
_
The Last Letter (with bonus footage)
Directed by Seth Grimgart
United States
_
A-man and the C-city
Directed by Hanno Nehring
Germany
_
Spem in Alium
Directed by Matt Orefice
United States
_
SELECTED
OXYMORON
Directed by MILANA YALIR
Not Specified
_
pOPpORN
Directed by Missy Jubilee
Not Specified
_

Josef is in the Stable
Directed by Sonja Toepfer
Germany
_
Follows The Leader
Directed by John Cannizzaro
United States
_
All That is Solid
Directed by S. Dina. Ali
Pakistan
_
Oneironautic
Directed by Vanessa Magic
Canada
_
CATEGORY: FEATURE FILMS
WINNER
A Song For My Dear
Directed by Chang Yeoul Lee
South Korea
_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Chakhyubandhan
Directed by Rajendra Mohanta
India
_

The Memory Scanner . Com
Directed by Alonso Dominguez
United States
_

CRITICS’ CHOICE AWARD
8 Don 75 Fakta Ichchashakti Havi
Directed by Sushrut Bhagwat
India
_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
BLACK FOREST MYSTERY
Written by Jaroslaw Gogolin
United Kingdom
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Memory Scanner . Com
Written by Jessie Wright
United States
_
Bloodlines: The Mogadishu Diaries 1992-1993
Written by Eddie Clay Thompkins III
United States
_
Boris Saves Hollywood
Written by Rod Kent, Nathan Lathroum
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
For the Method
Written by Les Zig
Australia
_
The Stafford Multiplex Theater
Written by Billy Smith
United States
_
SELECTED
VENGEANCE IS A LADY
Written by Michael Williams
United States
_
You Don’t Know Jack
Written by Les Zig
Australia
_
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
PREGHIERA (Fiati Muti)
Directed by Giorgio Deambrogio
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Flying in Darkness
Directed by Safar Ali Danish
Pakistan
_
RIVALS – THE ENEMY WITHIN ME
Directed by P KRISHNAKANTH
India
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
A dead soul on my neck
Directed by János Tari
Hungary
_

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE
WINNER
21 in 21: Unchain Vérité
Directed by Paul R. Abramson
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Becoming Unlimited
Directed by Lisa Doolittle
Canada
_
CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
Pond Life
Directed by Dean Sills, Rebecca Sills
United Kingdom
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Zenerù
Directed by Andrea Grasselli
Italy
_
CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FILM
WINNER
Songs Of The Day After
Directed by Barbara Glas
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lady Of Light
Directed by Adam Scarborough
Not Specified
_
Branching Out With The Invisible Man
Directed by Jim & Nick Zounis
Australia
_
Rose of Blood
Directed by Klaudia LANKA
France
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Spem in Alium
Directed by Matt Orefice
United States
_
The Sandman
Directed by Brooke deRosa
United States
_
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
TRANSITION AND HAPPINESS
Directed by Jonas Benarroch
Spain
_
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
Home in the bushfire
Directed by darren clark
Australia
_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cultured
Directed by Karen Klami
United States
_
The Little Vagabond
Directed by Kevin Mounce
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
RIVALS – THE ENEMY WITHIN ME
Directed by P KRISHNAKANTH
India
_
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
JULIAN BROOKS – SNAKEBITE
Directed by Tim Cash, Irie Adina
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TikTok Rollie Viet Mix MV
Directed by Linh Manh Tong
Viet Nam
_
The Terror Adaptors – ‘Blast Off!’
Directed by Peter Renzullo
Australia
_

CRITICS’ CHOICE AWARD
ELYAZ – Remember Home (Official Video)
Directed by Mauro Elias Morone
Italy
_
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
Al Hayat
Directed by Shemej Kumar
Kuwait
_
CATEGORY: POST-MODERN FILMS
WINNER
Shades of Sadness
Directed by Irina Isberg
United States
_
CATEGORY: SELFIE VIDEO
WINNER
Artifact
Directed by Kyle Michael Porter
United States
_
CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER
Thread
Directed by Faris Kamis
Singapore
_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“THSR-COVIDTIME”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
Edgar Palm in Otrabanda
Directed by Harrie Verstappen
Curaçao
_
Matthew
Directed by Trifon Dimitropoulos
United States
_
Adrift in Time
Directed by Alexander Hugo
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Anything for the ones we love
Directed by Louise Marie Beauchamp
Canada
_
Delirantissimo
Directed by Alain Rimbert
France
_
Brother Troll
Directed by Gudmund Helmsdal
Faroe Islands
_

SELECTED
Cultured
Directed by Karen Klami
United States
_
“Fire-Metaphor for Change”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
grydscaen: scout eve (Episode 3)
Directed by Natsuya Uesugi DuBois
United States
_
Shades of Sadness
Directed by Irina Isberg
United States
_
Interlude – A Star Trek Fan Production
Directed by Victoria Fox, Joshua Michael Irwin
United States
_
The Adventures of Fluffy the squirrel — Backyard Bandit
Directed by Parker Smith
Canada
_
All That is Solid
Directed by S. Dina. Ali
Pakistan
_
Lucky Mood
Directed by andrea calevo
Italy
_

“Hijinks”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
“Arrival”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
CATEGORY: SHORT SCRIPT
WINNER
Guise
Written by Paul Grammatico
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
NOT AN EXIT
Written by Sid Kramer
United States
_
Fields of Diamonds
Written by Charlie Alejandro
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Never Wake A Sleeping Man
Written by Rick Shepherd
United States
_
Intersection
Written by Celeste .
United States
_
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
Come te
Directed by SIMONE BIANCHI
Italy
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
the nurse’s whistle
Directed by Jacques MICKE
France
_
CATEGORY: TCCC: CULT FILM / UNDERGROUND FILM / EXPLOITATION MOVIE / MIDNIGHT FILM / PARA CINEMA
WINNER
THE HIKE
Directed by David Fugett
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Gridlock Lullaby
Directed by David Palkowski
United States
_
Vax
Directed by Chris Caccioppoli
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
I Work for the Devil
Directed by Jim Thompson
Australia
_
CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
Kahdiak’s Kitchen: Season 2 – Episode 1
Directed by Seng 2kx
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Toxic Shock
Directed by Meg Poveromo
United States
_
CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER
Code 13: Unreadable – Official
Directed by Seth Chitwood, Seng 2kx
United States
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Trailer – Two Drunk Dudes & a Female-Identifying Chatbot Write a Story!
Directed by Paul Goodwyn Bernhard
United States
_
CATEGORY: TRAVEL FILMS
WINNER
Tierra del Fuego
Directed by Andrii Andreiev
Ukraine
_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
The Space Between
Directed by Bianca Biasi, Louise Meek, Norman Neeson
Australia
_
CATEGORY: WOMEN’S FILMS
WINNER
VERONA
Directed by Ane Siderman
Brazil
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
10 1/2 dates
Directed by Alexander Hugo Alvarez
United States
_
The Place We Shared
Directed by Marc Jago, Carla Lacar
Austria
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
Mithha Sapna
Directed by Deepak Ankush Patil
India
_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
The Interrogation
Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr
United States
_
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
Rose of Blood
Acted by Julien BELON
France
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dark Caller
Acted by Danny Hayden
United States
_
Cultured
Acted by Burnham Holmes
United States
_
CRITICS’ CHOICE AWARD
DOCTOR HYPOTHESES
Acted by VICENTINI GOMEZ
Brazil
_
Say What Now?
Acted by Chris Bacchus
Canada
_
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
Chakhyubandhan
Acted by Bhoomika Dash
India
_
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cultured
Acted by Hasna El Badaoui
United States
_
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Chakhyubandhan
Acted by Ishani Sengupta
India
_

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

2,923FansLike
181FollowersFollow
23SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles