spot_img

MONTHLY RESULT – MARCH 2018

FILMS OF THE MONTH – MARCH 2018

 

CATEGORY: SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

 PLANCHETTE

Directed by SUMITRO BANERJEE

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lola

Directed by Isabella Tan

United States

_

A BITTER PILL

Directed by ASHUTOSH  JHA

India

 

FINALIST

Endharor Bheta Bhangi…(Breaking the Cocoon)

Directed by Arindam Barooah

India

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

 TREASURE NEST

Directed by Joy (Meng-Chwen) Tien, Allison Botkin, Mike Bourbeau

United States

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

Victor Goodview

Directed by Vincent Tuturro

United States

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

BEST DOCUMENTARY FILM

Festa de Quintal – Angolan Home Theatre

Directed by Coréon Dú

Angola

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

BEST EXPERIMENTAL FILM

Backyard Party

Directed by Coréon Dú, Ademir Cavalcanti

Angola

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Reverie of the Puppets

Directed by Kathy Rose

United States

 

 

CATEGORY: FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT

BEST FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT

 In the Shadow of Mother Tree

Directed by Jibin George James

India

 

 

CATEGORY: FILM SCORE/ SOUNDTRACK

BEST FILM SCORE/ SOUNDTRACK

 A Fairy’s Tale (From “Twilight Prophecy”)

Composed by Enrique Ponce

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Airship Duel

Composed by Enrique Ponce

United States

 

 

CATEGORY: LGBT FILM

BEST LGBT FILM

 The Longneck Goodbye

Directed by Creighton Satterfield

United States

 

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Delightful

Directed by Anna Haas

United States

 

 

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

 Over Soon

Writer Amber Snow

United Kingdom

 

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

Coping Mechanism

Directed by Sean Roberts

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

 

CATEGORY: TELEVISION/ PILOT PROGRAM OR SERIES

BEST TELEVISION PROGRAM OR SERIES

 Order of The Dragon

Directed by David O´Connor

Angola

 

 

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

BEST TRAILER TEASER

 The Astronot Trailer

Directed by Tim Cash

United Kingdom

_

Broken Clay Trailer/Teaser

Directed by Owen Hisle

United States

 

FINALIST

Sound

Directed by Dr S Kokila

India

 

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

 The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

 

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

The 4 Stages

Directed by Amritangshu Chakravarty

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

 NAGARUM NODIYIL (“MOVING SECONDS” in English)

Cinematography by Navin Kumar MFI

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BAMA

Cinematography by Himalay Debnath

India

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

BEST ACTRESS

 Order of The Dragon

Actress Nicole Fortuin

Angola

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Actress Grace Narducci

United States

 

Stay Connected

2,891FansLike
0FollowersFollow
10SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles